Загартовування організму

Загартовування організмуЗагартовування - це система заходів, основною метою яких є формування стійкості організму  до впливу різних природних факторів. Позитивне значення  цих оздоровчих  процедур важко переоцінити. Завдяки  загартовуванню значно підвищується здатність людини протистояти багатьом вірусним і бакте ріальним інфекціям.

Зміцнення імунітету досягається при систематичних дозованих впливах погодно - кліматичних умов. Постійне виконання заходів гартують та збері- гають високу працездатність людини навіть у старечому віці.

Загартовування до дії холоду сприяє інтенсивнішому теплоутворення в орга- нізмі. Це забезпечує поліпшення кровопостачання шкірних покривів і знижує ризик отримання обморожень при тривалому перебуванні людини в зимовий час на відкритому повітрі.

У загартованих людей практично ніколи не буває простудних захворювань, їм не страшні епідемії грипу, їх не турбує докучливий нежить. Дивно, що при всій простоті загартовування, ним займаються лише одиниці людей з тисяч. Лінь - страшна штука.

До деяких недоліків загартовування можна віднести тільки необхідність практично щодня приділяти трохи вільного часу виконанню оздоровчих заходів. Однак більшість любителів загартування таку «повинність» навряд чи погодяться зарахувати до недоліків – загартовуючи процедури представ ля- ють для них скоріше приємне дозвілля.

При грубому порушенні правил загартовування можуть загостритися проб леми зі здоров'ям. Однак подібні ситуації не можна віднести до недоліків, так як всі негативні ефекти проявляються виключно через некомпетентного виконання загартовуючих методик або через відсутність попередніх консультацій з лікарем.
Основоположні принципи зміцнення імунітету за рахунок впливу несприятливих факторів природно-кліматичних умов полягають в наступному:

  • дотримання правила поступового наростання інтенсивності впливу на організм холоду, тепла, сонячної радіації;
  • систематичне виконання загартовування, при якому неприпустимо наявність тривалих багатоденних перерв.

Перед загартовуванням

Якщо ви вирішили зайнятися загартовуванням, насамперед порадьтеся з вашим дільничним терапевтом. Справа в тому, що при деяких захворюваннях (бронхіальна астма, гіпертонічна хвороба, печінкові і ниркові коліки) подібні процедури слід виконувати з особливою обережністю. До того ж обов'язково потрібно враховувати особливості організму.
Іноді навіть однакове по інтенсивності й тривалості вплив холоду під час загартовування для однієї людини може принести користь, а для іншого - шкоду.

Повітря

ПовітряЗагартовування організму - що до чого?
Починати подібні процедури найкраще влітку. Найбільш підходящий спосіб загартовування на цьому етапі - прийняття повітряних ванн, які мають на увазі під собою вплив рухомим свіжим повітрям на оголене тіло.
Початкова тривалість таких процедур повинна обмежуватися 5-10 хвилинами (для дітей дошкільного віку достатньо навіть 2-3 хвилини). Щодня тривалість сеансу повітряних ванн збільшують на 3-5 хвилин, поки цей показник не досягне значення 50-60 хвилин.

В осінній час досить впливати на оголену поверхню тіла рухомим свіжим повітрям протягом 10-15 хвилин. Холодні повітряні ванни (пізньою осінню або в зимовий час) допустимо приймати тільки тренованим людям, які вже не перший рік займаються загартовуванням.

Сонце

СонцеСпекотного  літа також можна рекомендувати до освоєння методи сонячних ванн і загартовування до дії жари. Перебуваючи на відкритому повітрі під яскравим сонцем, людина дозволяє ультрафіолетовим променям впливати на клітини шкіри. Це підвищує бактерицидні властивості шкірних покривів, сприяє синтезу в організмі вітаміну D, покращує роботу органів травної системи. Однак сонце - досить сильний фактор, що гартує, тому, приймаючи сонячні ванни, ураховуйте вікові особливості й стан здоров'я. При загостреннях, наприклад, хронічних захворювань, туберкульозі легенів, атеросклерозі, різних новотворах загартовування сонцем протипоказано.

Перед тим як почати приймати сонячну ванну, посидьте кілька хвилин під тентом або під тінистою кроною дерев. Це підготує вас до наступного етапу загартовування, а людям похилого віку і ослабленим замінить сонячну ванну.

Для дітей дошкільного віку перші сеанси сонячних ванн не повинні перевищувати двох хвилин, а при постійному виконанні цих процедур їх тривалість можна збільшити до 30-40 хвилин. Слід пам'ятати, що дитяче здоров'я більш чутливо до впливу факторів навколишнього середовища. Тому при загартовування слід з особливою ретельністю стежити за самопо- чуттям дитини.

Тривалість першої сонячної ванни – ні більше п'яти хвилин. Через кожні два дні можна збільшувати її на п'ять-десять хвилин і довести до одної - двох годин у день, але обов'язково під час таких тривалих ванн треба робити десяти - дванадцятихвилинні перерви на відпочинок у тіні. Улітку кращий час для сонячних ванн від-8 годин до 11, навесні й від 11 до 14 годин.

Починайте прийом сонячних ванн із опромінення спини і у жодному разі не натще і не відразу після їжі, а через годину-півтори.

Дорослі люди на перших порах можуть безбоязно перебувати під яскравим сонцем 10-15 хвилин, згодом довівши тривалість даних оздоровчих заходів до 40 хвилин. Сонячні ванни цілком припустимо приймати в положенні лежачи, періодично перевертаючись зі спини на живіт і назад.

Але при цьому ні в якому разі не можна засипати, інакше можна провести під сонцем тривалий час і отримати сильні опіки. Крім корисного впливу сонячної радіації, такі процедури одночасно сприяють загартовуванню до дії високих температур. У зимовий час тренувати стійкість до спеки можна при відвідуванні лазні або сауни.

Вода

ОБЛИВАННЯОБЛИВАННЯ водою бажано починати влітку. Лійку, глечик, відро наповніть водою, температура якої 36 —34 градуса, і протягом 1,5-2 хвилин послідовно обливайте всі частини тіла, починаючи з голови. Температура води й тривалість процедур регулюються так само, як при обтиранні. Якщо при обливанні з'являється «гусяча шкіра», розітріться злегка рушником або зробіть кілька гімнастичних вправ.
Всі перераховані вище види і методики загартовування можна розглядати лише як підготовчий етап для більш серйозної оздоровчої процедури, яку представляє собою обливання холодною водою.
Вже в глибокій старовині різним народам були відомі основи цього способу зміцнення імунітету. Починати загартовування до дії холоду можна шляхом умивання обличчя теплою, а потім відразу ж холодною водою. Вираженим оздоровчим ефектом володіє також полоскання горла.

Далі можна перейти до ополіскуванню ніг холодною водою. Первісна температура води при цьому повинна складати приблизно 28-30 ? С. При регулярному виконанні таких сеансів загартовування з інтервалом в один тиждень можна знижувати температуру води приблизно на 1-2 ? С, зупинившись при значенні 14-15 ? С.

На наступному етапі можна перейти до обливання всього тіла холодною водою. При цьому початкова тривалість такої процедури повинна обмежуватися 2-3 хвилинами при температурі води приблизно 28-30 ? С. Правильне виконання загартовуватися дозволить з часом знизити температуру води і поступово збільшити тривалість обливання. Проте ні в якому разі не варто поспішати - досить зниження температури на 1 ? С протягом одного - двох тижнів.

Якщо ж з якихось причин ви не змогли провести обливання холодною водою кілька днів поспіль, то, поновлюючи цю процедуру, використовуйте воду на 2-3 ? С вище в порівнянні з тією температурою, при якій в останній раз проводилися гартують заходи.

Всі водні процедури найбільш зручно виконувати в домашніх умовах, оскільки використання води з температурою з точністю до одного градуса можливо тільки при ретельному регулюванні потоку холодної та гарячої води з водопровідного крана.

Є й інший простіший спосіб обливання водою, що не вимагає термометра. Набираєте відро крижаної води. Для цього потрібно налити холодної води, закинути 1 літр льоду і почекати коли він розтане. Після цього ллєте на ноги до колін. (Головне не проливати воду мимо). Через тиждень можна захоплювати вже стегна. Ще через тиждень або два ллєте на живіт.

Дуже важливо, щоб процедура не приносила дискомфорту. Якщо вам неприємно, значить організм ще не адаптувався. А поспішати в загартовуван ні немає сенсу.

Ви повинні зрозуміти, що загартованість організму не покращиться, якщо ви завчасно виллєте відро води на голову. Важлива тривалість і регулярність процедур. Через 1-2 місяці в с легкістю зможете виливати на себе відро крижаної води і отримувати від цього задоволення.

ОБТИРАННЯОБТИРАННЯ - своєрідна підготовка до таких найбільш сильних процедур, що гартують, як обливання й душ.

Для першого обтирання температура води повинна бути не нижче 36 —34 градусів. Через кожні три процедури знижуйте її на один - два градуси й доведіть до 12 градусів (якщо ви молоді й практично здорові). Дітям і людям похилого віку досить знизити температуру води до 20 градусів. Обтирання тіла варто проводити в такій же послідовності, як і після повітряних ванн.

Тривалість обтирання в міру зниження температури води потрібно поступово зменшувати з 1,5-2 хвилин до півхвилини.

ДУШ - ще більш сильна процедура, що гартує, що поєднує в собі й холодовий і механічний вплив. Але перш ніж приступити до цього виду загартовування, порадьтеся з вашим дільничним лікарем.

ДУШПочинайте приймати душ теплий (температура води 36 -34) протягом 1,5-2 хвилин, потім так само, як при обтиранні й обливанні, поступово знижуйте температуру води на 1-2 градуси, довівши до 20-12 градусів, а тривалістю-до 0,5-1 хвилини.

Такі обтирання, обливання й душ підвищують стійкість організму до коротких і різких впливів холоду, добре тонізують організм. Тому їх доцільно робити вранці.

Удень і ввечері, після роботи або занять фізичними вправами, для зняття стомлення можна користуватися контрастними (то холодною, то гарячою водою) обливаннями й душем. Для першої процедури температура теплої води повинна бути 36-34 градуса, а прохолодної -30-28 градусів. (Зручніше за все приготувати її у двох великих лейках або глечиках.) Протягом 20-30 секунд обливайтеся теплою водою, потім стільки же часу прохолодною й повторіть це 3-5 разів. Через три дні підвищить температуру гарячої води до 36-38 градусів, а холодної - знизьте до 28-26 градусів. Поступово доведіть температуру гарячої води до 40-41 градуса, а холодної-до 18-20 градусів.

Також можна проводити й місцеві процедури, що гартують, наприклад, загартовування стіп, поперемінно опускаючи їх то в гарячу, то в холодну воду.

Узимку завершуйте контрастні обливання й душ холодною водою, а влітку - гарячою.

Дуже корисні обтирання, обливання й душ у поєднанні з повітряними ваннами. Вони підвищують стійкість організму до слабких, але тривалим холодовим впливам.

Після водної процедури (температура води 38—36 градусів) лише злегка промокніть рушником поверхню тіла, залишивши дрібні краплі води. Якщо з'явилася «гусяча шкіра», то через одну хвилину зробіть розтирання або кілька фізичних вправ. Через тиждень цей розрив можна збільшити до 2 хвилин, ще через тиждень-до 3 і так далі. Згодом ви помітите, що через 7-10 хвилин «гусяча шкіра» уже не з'являється й ви не зазнаєте ніяких неприємних відчуттів. Щотижня температуру води для обливання й обтирання знижуйте на 1-2 градуси, довівши її до 26-20 градусів.