Вікові особливості дитячого малюнка

Чи потрібно враховувати вік нашого художника, аналізуючи його роботу? Звісно, адже дитячий малюнок перетворюється на такий не відразу. Спочатку малюк спонтанно рухає олівцем або пензлем, невміло затиснутим у неслухняних пальчиках.

Від 0 – до 2-х років

Дитяча рука ще не цілком підкоряється своєму господареві, а приблизно у віці двох із половиною років на аркуші з’являються перші фігурки, схожі на малюнки. Це можуть бути точечки або кружечки, лінії або нерівні штрихи.

3 роки

Психологи називають цей період стадією « головоногів». Трирічні малюки намагаються намалювати чоловічків, але в них виходять тільки колобки на паличках – ніжках.

4 роки

Після чотирьох років дитячий малюнок ускладнюється. Додається «огірочок» - тулуб, може збільшитися кількість деталей.

5 років

У малюнку з’являються «дрібні» деталі: вуха, очі, волосся, рот, ніс, пальці.

6-7 років

Тепер чоловічок напевне буде одягнений, у нього обов’язково промальована шия, згини на руках і ногах, ми цілком розуміємо, хлопчик або дівчинка зображені на малюнку, тому що дитині вже відомі різні зачіски.

Старші ніж 7 років

Малюнок уже має не статичний, а динамічний характер. Наприклад, тато їде на машині, хлопчик катається на лижах, мама прасує білизну.

Оцінювання емоційного стану

Пропонуємо користуватися власними відчуттями й інтуїцією. Уважно розгляньте малюнок. Прислухайтеся до своїх почуттів. Яке почуття, на вашу думку, передає картинка? Радість? Агресію? Зневіру? Страх? Веселощі? Чи всі персонажі перебувають у гарному настрої? Що вам подобається в малюнку, що ні? Який колір переважає на картинці? Сама так ви можете оцінити емоційний стан дитини.

Великий – маленький (розмір малюнка)

Пропоную оцінити розміри малюнка. Наприклад, візьмемо фігуру людини й оцінимо її щодо розмірів аркуша паперу. Розміри людини означають те, наскільки значущим цей персонаж є для дитини. Вивчаючи зображення родини, ви можете зробити висновок про те, хто із членів родини є найважливішим для малюка (або кого він найбільше боїться). А якщо дитина малює саму себе? Тоді розміри малюнка допоможуть нам зробити висновок про самооцінку дитини, тобто про її ставлення до себе. Чим меншою є фігурка, тим нижча самооцінка дитини, і навпаки.

Каляки – маляки (характер штриха й натиск)

Невпевнена, тонка, переривчаста лінія – сором’язливість, емоційна слабкість, непевність у своїх силах, страх негативного оцінювання своїх дій.
Чітка, впевнена, безперервна лінія із сильним натиском – упевненість, активність, життєва сила. Також сильний натиск може свідчити про гіперактивність, агресивність художника.

Якщо дитина часто змінює натиск під час малювання, то це свідчить про її схильність до змін настрою.

Що розповідав художник?

Цікаві спостереження можна зробити під час малювання. Не полінуйтеся записати висловлювання малюка, коли він звертається до себе під час створення свого шедевра. Найчастіше дитина малює й супроводжує свої дії коментарями, що можуть як стосуватися цієї роботи, так і бути нейтральними. Іноді невпевнені в собі діти починають малювати, запевняючи:

«Я малювати взагалі не вмію». Виконуючи малюнок, дитина може пояснити, чому вона намалювала саме так: «Це чоловічок – робот Йому всі говорять, що потрібно робити, а в нього ось є кнопка червона. Якщо наказати роботові робити те, що він не дуже хоче виконувати, то він може розізлитися і почати всіх бити » (Сергійко, 7 років). Чи правда, що легко провести паралель між малюнком і самою дитиною?

«Наша родина ось така. це мама йде на роботу, це мій братик з нянькою. А тата немає, він у відрядженні. Він удома буває рідко. А в мене у вухах навушники, щоб слухати музику, але насправді – щоб мама не кричала » (Аліна. 6 років).

«Це літаки летять, це інопланетяни нападають. Отут танки стріляють, тому що всі вони воюють. Тепер усе заклякаю сильно, щоб не було видно, який у мене поганий малюнок» (Вова, 5 років)

Відомо коли дитина зайнята малюванням, вона може розповісти те, чого ніколи не розповіла б дорослому. Ось тільки будьте обережними, дбайливо ставтеся до дитячої душі. Ніколи не сваріть дитину за те, що вона довірила вам свої таємниці, розповіла щось таке, за що потрібно було б насварити. Будьте справжнім психологом, зберігайте професійну таємницю й нікому не розповідайте дитячих секретів.

Пока нет комментариев

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *